Yoav Efron ©Ofir_Abe

אודות:
יואב אפרון, מלחין/מפיק/קלידן בשני ההרכבים ARP ו- Distorted Harmony ומשקה צמחים בהתלמדות.

תקציר:
סדרה חדשה בא אני מדגים, מסביר ומשתף כיצד אני (חשוב לציין – זו הדרך שלי אותה פיתחתי – וגנבתי – לאורך השנים) מפיק וממקסס שיר. הקורבן שלנו הוא הכאבר שעשיתי ל- Walk With Me In Hell של Lamb Of God ויצא בקרוב .

בחלק זה נדלג על הטרום הפקה (מידי, סקיצה/דמו, הקלטות וכו׳) וניגש ישר לעבודה. נעבור ונקשיב לערוצים ונכין את הפרוייקט למיקס והפקה (אני עושה את שניהם במקביל).

a4-1_new_pre-production

טרום הפקה.

נכון, אמרתי שלא אבל, למקרה שלא קראתם את הסדרה הקודמת: ״איך להפיק שיר ולא לצאת ילד״, אעבור בקצרה על הטרום הפקה של הכאבר.

טרום הפקה וכתיבה אני עושה ב- Logic Pro X. שם אני מקליט את המידי (במידה וצריך – וכמעט תמיד צריך), מקליט ומעבד (חלקית) את החלקים השונים וכמובן הקלידים והסינתים. לשלב הזה אני קורא טרום הפקה. מבחינתי – כשאני גמרתי לעבוד על השיר/סקיצה ואני מוכן לייצא (Export) את הערוצים – השיר גמור – זה לא גיטרפרו ולא ״רעיונות״ – זה השיר!

במקרה שלנו, ייצאתי את המידי של התופים (היות והתופים בכאבר מתוכנתים), הבס והגיטרות (כן, גם הגיטרות) – התופים מובן מאליו, אבל הבס והגיטרות – לגייד. חלק שלם הוקדש ברובו לגיידים והכנה להקלטות – על כן טרחתי והשקעתי בגיטרות (ובסאונד גיטרות) ובבס. ככל שתשקיעו יותר במידי שלכם – ככה ההקלטות יצאו יותר טובות ומושקעות – ונכונות. שאר הערוצים הם האפקטים, הקלידים, הסינתים וכל מה שהוא ״אני״ כקלידן ומפיק.

עד כאן טרום הפקה.

a4-1_new_import-to-cubase

a4-1_new_printing-drums

שלב ראשון – סדר.

אם יצא לכם לראות סרטוני הדרכה (Tutorials), וודאי שמתם לב שכולם מתחילים בדבר מאוד בסיסי וכביכול מובן מאליו – סדר; צבעים (Color coding), מיזוג וסיכום ערוצים (Summing) וכמובן עריכות עליהן נדבר בהמשך. זה הזמן לעשות Strip Silence או כל עריכה אחרת (אם כי את הגיטרות אערוך מאוחר יותר).

** לא כולם יודעים, אבל הסיבה העיקרית (למעט סדר בעיניים) ל- Strip Silence ו/או עריכות, היא ניצול המשאבים של התוכנה. קיובייס למשל יודעת לא להריץ פלאגאינים (VST3) כשאין לה מידע (Event) להריץ. כלומר, ברגע שאין לה מידע לעבד – למחשב יש יותר עוצמה ומשאבים לנצל (או פחות להיחנק). אספקט נוסף הוא הכונן; כשאין מידע לעבד – הוא עובד ״פחות קשה״.

שלב שני – מידי לאודיו (MIDI to Audio).

במקרה שלנו, זה הזמן להמיר את המידי של התופים – לערוצי אודיו. בעבר הייתי מפיק וממקסס עם כלים וירטואלים/מידי, בייחוד תופים, עד שהבנתי – אני לא בטוח בעצמי מספיק כדי להדפיס (commit/print) את הערוצים – כלומר, לבחור ולהחליט מה הסאונד שאני רוצה – ולהתחייב אליו (כמובן שתמיד אפשר לשנות, אבל התפישה הזו שינתה ושיפרה את ה- workflow והביטחון שלי בעצמי). זה לא הגיע בין רגע, אבל היום יש לי כמה וכמה פריסטים מוכנים לתופים, בס וגיטרות – כל מה שנשאר מבחינתי הוא לבחור את המערכת (תופים) הנכונה לשיר ולהדפיס. והנה לנו – מידי לאודיו. שוב, המטרה היא להתייחס לתכנות כאילו היינו באולפן, הקלטנו תופים וזה מה שקיבלנו – וככה אני גם הולך להתייחס אליהם.

תופים מודפסים ללא פרוססינג

את הבס והגיטרות הדפסתי כשהכנתי גייד לחבר׳ה, אבל היות ואנחנו עם כלים אמיתיים למעט התופים, המידי כאן אינו רלוונטי לנו. אז בואו נמשיך לשלב הבא.

** בסוף המאמר תוכלו להוריד את הפריסט בו השתמשתי בכאבר שלנו.

a4-1_new_bass-split

a4-1_new_bass-lo

a4-1_new_bass-destroy

a4-1_new_bass-sans

a4-1_new_master-chain-a

a4-1_new_master-chain-b

שלב שלישי – סאונד בסיסי.

נתחיל בסאונד בס. במקרה שלנו, הקלטתי את אורי פינדק (שליט״א!) עם DI בלבד. היות ואני תמיד מתייחס להפקה כאילו הוקלטה לייב (בין כמו במקרה שלנו שבאמת הוקלט לייב או תכנות), חסרים לי שני ערוצים – דיסטורשן רגיל ודיסטורשן חריף (Sans & Destroy). אז כבר עכשיו, אפצל את הבס כך שיהיו לי שלושה ערוצים, כל אחד עם האפקט המתאים – וכמובן, אדפיס – כאילו הקלטנו את כל שלושת הערוצים במקביל.

Bass DI:

Bass Processed:

היות ואנחנו לא יכולים לעבוד עם DI גיטרות, הדבר השני שאעשה הוא לזרוק מדמה מגברים על הגיטרות – כדי שיהיה לנו דיסטורשן כבר בשלב הזה.

עכשיו כשיש לנו תופים מודפסים, סאונד בס וגיטרות (זמני) וערכנו (או עשינו Strip Silence) את שאר הערוצים – הגיע הזמן לקצת Gain Staging (שמבחינתי זה אומר – כמה אנחנו נוגעים בקומפרסור שיושב על המאסטר (Master Bus). רוב הערוצים (במקרה שלנו כמובן) – למעט הגיטרות/בס/תופים – כבר מאוזנים אחד עם השני היות ויצאתי אותם כמו שהם מהסקיצה/טרום הפקה שעשיתי בלוג׳יק, אבל במידה וזו לא הפקה שלי ואני רק טכנאי המיקס, אעבור אחד אחד ואעשה לי Rough Mix – באלאנס בסיסי וראשוני בין כל הערוצים ביחס לתופים כשהדבר היחיד שמזיז את הקומפרסר שהזכרתי קודם – הוא הסנר ואולי הקיק (1dB של Gain Reduction לכל היותר).

לסיום המאמר, בואו נקשיב  לכמה דוגמאות מהגרופים/Stems ולראף מיקס ונתחיל למקסס במאמר הבא.

Rough Mix:


Loops:

תודה לכולם ואם אהבתם, אנא שתפו.

יואב אפרון

This post is also available in: heHebrew